Lohusa Şerbeti

Lohusa Şerbetini en son ne zaman içtiniz? Ben en son kendi lohusalığımda annemin bana her gün kızıma süt olsun diye içirdiği günlerde içmişti. Yani tam 17 yıl önce. Daha sonra da bir daha içmedim aklıma da gelmedi. Geçtiğimiz günlerde bir restorantta yediğim bir tatlıyı evde kendim yapmaya çalışırken bu tatlıdaki bir tadı ancak lohusa şerbeti ile yakalayacağımı anlayınca bu içecek tekrar göndemime geldi. Aslında sevdiğim bir içecektir ve geleneksel bir tat olduğu için de ayrıca severim. Hem soğuk hem de sıcak olarak içilmesi de ayrı bir özelliğidir. İçine atılan karanfil ve tarçının kattığı ferahlık hissini de çok severim. Neyse fazla uzatmadan sizleri severek içilen geleneksel içeceklerimizden Lohusa Şerbeti Tarifi ile başbaşa bırakayım .

Malzemeler

100 gr. Lohusa şerbeti şekeri
1,5 su bardağı şeker
7 karanfil
2 kabuk tarçın
1lt.(5 su bardağı) su

Hazırlanışı

Tüm malzemeler bir kaba konulur ve yarım saat kaynatılır. Sıcak ya da soğuk olarak içilir.

AFİYET OLSUN

Advertisements

April 21, 2010. geleneksel tatlar, içecekler, kış sıcaklığı, yaz serinliği.

4 Comments

 1. umutluhayat replied:

  ayyy bende bayılırım lohusa şerbetine .en son 3 yıl önce oğlumun doğumunda bol bol içmiştim.neyseki yakında bir lohusa ziyaretine gideceğim inşallah ikram ederler.sevgiler

 2. çeşnici Handan replied:

  Umutlu hayat, gerçekten çok sevilen ama doğum dışında hiç akla gelmeyen bir içecek bu ne yazık ki. Bak sen de lohusalık döneminde içmişsin. Sevgiler.

 3. CANAN TURHAN replied:

  Bu kadar lezzetli bir içecek neden sadece doğumla kısıtlanır ki. Damak tadını beğendiğim ve güvendiğim bir yerden tarif almak çok ama çok önemli. Ellerinize sağlık…. Bu lezzetli serinliği en kısa sürede deneyeceğim.

 4. çeşnici Handan replied:

  Canancığım, ben de senin görüşüne katılıyorum bu lezzetin sadece lohusalıkta hatırlanması ne kötü. Keşke her zaman aklımıza gelse de yapıp içsek.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

Trackback URI

%d bloggers like this: