Sade Pilav

Blogumla ilgili aldığım maillerin çoğunluğunu yeni yemek yapmaya başlayan genç takipçilerim gönderiyorlar. Benden en basit tarifleri de kendileriyle paylaşmamı istiyorlar. Bu izleyicilerimi düşünüp zaman zaman çok kolay, herkesin bildiğini düşündüğümüz tarifleri yayınlıyorum(cacık, kısır, patates salatası gibi)Bu gün de herkesin bilmesi gereken, sofraların olmazsa olmazı tariflerden biri olan sade pilav tarifimi bu genç arkadaşlarım için yayınlıyorum.
Malzemeler:
2 bardak baldo pirinç
3 su bardağı sıcak su (tavuk suyu ya da et suyu tercih ederseniz pilavınız çok daha lezzetli olur)
2 yemek kaşığı zeytinyağı (isterseniz katı yağ ya da tereyağı kullanabilirsiniz)
tuz
2 su bardağı sıcak su (ıslatmak için)

Hazırlanışı:
Pirinç yıkanır ve sıcak suda 15-20 dak. bekletilir. Tencereye yağ konulur, hafif kızdırılır, süzülen pirinç eklenir ve kavrulur. Üzerine 3 su bardağı sıcak su eklenir, tuzu konulur ve suyunu çekene kadar pişirilir. Altı kapatılınca kapakla pilav arasına gergin bir mutfak bezi konulur ve pilav dinlenmeye bırakılır. Dinlenince servis tabağına alınarak, ister tek başına isterse yemeklerin yanında servis yapılır.

AFİYET OLSUN

Advertisements

June 6, 2010. pilav.

4 Comments

 1. umutluhayat replied:

  aslınd çok haklısın handancım yemeğe yeni başlayanlar için bizim pilav ve çorba tariflerinide vermemiz şart.bu arada pilav çok güzel olmuş tane tane.ellerine sağlık

 2. havva replied:

  Aslında çok kolay gözüksede pilav yapılması en zor tariflerden biridir.Tutmadı mı ya lapa olur yada diri kalır. O nedenle yemeğe yeni başlayanlar için tarif çok önemlidir. Ayrıca bir çok yemeğin yanına çok güzel eşlik eder.Ellerinize sağlık.

 3. çeşnici Handan replied:

  Bernacığım, yeni başlayanları unutmamamız gerekiyor değil mi? Ama onlar şanslı internet sayesinde tüm tariflere kolayca ulaşıyorlar.

 4. çeşnici Handan replied:

  Havva, gerçekten pilav yapmak basit gibi görünse de senin de belirttiğin gibi aslında çok önemli ve her zaman masalarımızı süslemekte.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Trackback URI

%d bloggers like this: