Ferrari World -Abu Dhabi

Dubai ile ilgili izlenimlerimde ilk sırayı “Bir İçMimarin Mabedi’ne” söz verdiğim için Ferrari World’e veriyorum. Abu Dhabi’deki Yas adasında bulunan Ferrari World, dünyanın en hızlı Roller Coaster’ının olduğu dünyadaki ilk Ferrari temalı kapalı parktır. Bu parkta her yaştan insan kendisine uygun çok çeşitli oyunlar ve yarış simülatörleri bulabilirler. Dünyanın en büyük kapalı eğlence mekanı olan Ferrari World’ün klasik Ferrari GT’nin çift eğrili profilinden esinlenen tasarlanan parlak kırmızı renkli yapısının üstünde büyük bir Ferrari logosu bulunuyor. 200 bin metre karelik tavanda yer alan bu logo aynı zamanda dünyanın en büyük logosudur.

İtalyan lüks spor otomobil üreticisi Ferrari’nin dünyaca ünlü mimarlık firması Benoy tarafından tasarlanan ve tasarımında Ferrari’nin model yelpazesinden ilham alınan özel temalı 100 bin metre karelik halka açık kapalı alana sahip olan bu bu parkta 240 km/s hıza erişen lunapark treni (roller coaster), Ferrari yarış ekiplerinin kullandığı son teknoloji ürünü yarış simülatörleri, uzmanlar eşliğinde Ferrari Sürüş ve Yarış Okulu, lüks İtalyan restoranları bulunmaktadır.

Parkın içinde Ferrari tarihinin görülebileceği bir müze, eski araçların ve yarışlarda şampiyon olan sürüş pilotlarının resim ve isimlerinin sergilendiği alanlar ve hediyelik eşya satan dükkanlar bulunmaktadır.

Müzede sergilenen antika arabalar insanı bambaşka bir atmosfere sürüklüyor.

Müze kısmı dışında parkın her noktasında çeşitli yıllara ait Ferrariler ve onların kısa tanıtımları yer alıyor.

Ferrari F1 otomobilinin içinde yer almanın heyecan verici duygusunu yaşatmak amacıyla tasarlanan özel tren- Roller Coaster,yolcularını 62 metre yüksekliğe çıkarıp indirerek tarifi imkansız bir deneyim yaşatıyor. Adrenalin tutkunlarına hitap eden Roller Coaster gerçek bir Ferrari F1 tecrübesi yaşatmak amacıyla tasarlanmış olup saatte 240 km hız yapıyor. Uzun bir kuyruk bekleyerek(2,3 saat kadar) binilen Roller Coaster’a binmek için belli bir boy ve kilo da olmak gerekiyor. Ayrıca kalp, tansiyon hastaları ve hamileler bu trene bindirilmiyor. Sırf bu trene binmek için bu parka gelenler çoğunlukta.

3 saat kuyrukta bekledikten sonra 4’er kişilik araca binenler ilk 2 sn.de en aşırı hıza ulaşan araçta çığlık çığlığa bağrıyorlar. Yolcular trenden indikten sonra yarım saat kendilerine gelemiyorlar ama trene tekrar binmekten de vazgeçmiyorlar. Dubai’ye gelirseniz Yas Adasındaki bu ilginç ve eğlenceli yeri gezmeden dönmeyin derim.
Dubai izlenimlerim devam edecek. Görüşmek üzere.
Advertisements

March 5, 2012. Gezi notları.

Leave a Comment

Be the first to comment!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Trackback URI

%d bloggers like this: